Tuorepuuro 2x -näitä puuroja haluat testata!
Tuorepuurot on aikaisten aamujen pelastus! Tuorepuurot on täyttäviä, herkullisia, helppo ja nopea valmistaa sekä makujen variaatioissa vain mielikuvitus on rajana. Jaan teille kaksi överi herkullista tuorepuuron ohjetta, sekä kerron hyvän peruspohjan tuorepuuron valmistukseen. Peruspohjaan pystyt lisätä oman maun mukaan mieluisimpia marjoja ja hedelmiä. Marjoissa suosin ehdottomasti kotimaisia ja hedelmiä käytän aina satokauden mukaan.
Maustamaton tuorepuuropohja (yhdelle)
1 dl Kaurahiutaleita
1 rkl chia siemeniä
2 dl nestettä (yleisimmin käytän kauramaitoa)
n. 1 dl jugurttia (kaura, soija tai tavallinen)
Sanottakoon kuitenkin ettei jugurtti ole pakollinen, riippuen puuron muista lisukkeista. Nesteeksi käy käytännössä mikä tahansa maito tai kasviperäinen vaihtoehto, aina mehuista veteen. Joskus kun puuroa tehdessä olen huomannut kauramaidon loppuvan kesken, olen jatkanut puuroa vedelle ja se on toiminut ihan yhtä hyvin kunhan vain makua tulee muualta, kuten marjoista, hedelmistä tai raakakaakaojauheesta.
Vinkkinä: kauramaidon ja kookosmaidon yhdistelmä tekee puurosta hitusen herkumman. Kookosmaidon kermainen koostumus tuo puuroon ihanaa pehmeyttä maun lisäksi. Kun pohja on kunnossa alkaa kivoin osuus eli ”maustaminen”. Toinen vinkki smoothieta valmistaessasi on, että teetkin smoothieta isomman satsin ja käytät osan siitä seuraavan aamun tuorepuuron maustamiseksi. Mikäli käytät smoothieta puuron maustamiseen, peruspohjan nestettä ei välttämättä tarvitse laittaa niin runsaasti.
Pähkinä-suklaatuorepuuro (yhdelle)
1 dl kaurahiutaleita
1 rkl chia siemeniä
1 rkl raakakaakaojauhetta
2 dl kauramaitoa
½ murskattu banaani
ripaus sormisuolaa
1 rkl maapähkinävoita
n. 1 dl cashewpähkinöitä ja manteleita
Survo/soseuta banaani. Sekoita kaikki, paitsi maapähkinävoi ja pähkinät keskenään. Pilko pähkinöitä pienemmäksi ja lisää tuorepuuroon noin puolet. Sekoita muutamaan otteeseen ja jätä tekeytymään jääkaappiin 60minuutiksi tai yön yli. Nauttiessasi annosta, lisää loput pähkinät sekä lusikallinen pähkinävoita päälle.
Mansikka-kookostuorepuuro
1 dl kaurahiutaleita
1 rkl chia siemeniä
150g mansikoita
1 dl kauramaitoa
1 dl kookosjugurttia
1/3 tl vaniljajauhetta
Sulata & soseuta mansikat. Mikäli sattumat ei haittaa niin mansikoiden survominen haarukalla toimii ja nopeuttaa prosessia. Lisää kaikki aineet keskenään sekaisin ja sekoita muutamaan otteeseen ja jätä tekeytymään jääkaappiin 60minuutiksi tai yön yli.
Pähkinä-suklaatuorepuuro on niin syntisen hyvää, että tuntuu hassulta syödä jotain niin herkullista aamupalaksi. Mansikka-kookospuuro taas tuo mieleen lapsena tehdyn mansikkarahkan, tosin sekin paremmalla ravintosisällöllä. Testaa itse jos et usko! 😉
-Kiira
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!